tv-programa

Ar dar atsimenate tokį keistą, bet įdomų dalyką kaip teletekstą? Ar žinote, kas tai per paslauga ir su kuo ji valgoma? Manau, bent jau jaunimas puikiai atsimena, kaip prieš kelis metus beveik visi televizijos kanalai, tokie kaip LNK, TV3, BTV, LRT turėjo teleteksto paslaugą. Tai buvo tarsi šiokia tokia pramoga, o kartu ir patogumas.

Dažniausiai teletekstas buvo vieta, kur ne tik talpinama programa tv ekrane, čia taip pat buvo galima rasti įvairiausias naujienas, orų prognozes, netgi horoskopus. Vėliau teletekstas tapo savotiška pažinčių vieta, kur buvo galima siųsti savo skelbimus.

Savo laiku teletekstas kažkuria prasme atstojo internetą – jis buvo naujienų šaltinis, lengvai ir greitai pasiekiamas, greitai pateikdavo atsakymus, žavėjo kažkokiu savo naujumu ir išmone.

Tačiau Lietuvoje ši paslauga ilgai negyvavo, su laiku teletekstas pasišalino iš praktiškai visų televizijos kanalų, atsiradusiuose naujesniuose kanaluose, tokiuose kaip TV1, TV6, TV8 ar nelietuviškuose TV100 teleteksto jau nebuvo likę nė pėdsakų. Sparčiai populiarėjantis internetas nušlavė nuo kelio visus bent kiek panašius savo idėja ir galimybėmis konkurentus ir nepaliko vilčių net kabelinei televizijai. Šiandien internete randama ne tik programa tv transliuojamų kanalų, bet ir visa kita kasdien žmogui reikalinga informacija. Naujienų puslapiuose lengvai pasiekiamos visos dienos naujienos, o ir horoskopai ar skelbimai taip pat turi atskiras savo vietas interneto platybėse.

Visgi, teigti, jog teletekstas yra jau pamirštas trumpas laikotarpis, nereikėtų. Kai kuriose šalyse televizija vis dar turi teletekstą ir jis plačiai naudojamas daugelio žmonių vietoj popierinių ar internetinių TV programų ar pramogoms. Šioje srityje Lietuva kiek nusileidžia, kadangi lietuviški kanalai jau senokai nebeteikia teleteksto paslaugos. Vienintelis Lrytas TV kanalas vis dar transliavo teletekstą prieš porą metų, buvo galima tiesiog peržiūrėti programos naujienas, paskaityti trumpus įvairių serialų ir laidų aprašymus. Kodėl Lietuva atsisakė šios paslaugos? Neaišku, tačiau vieną reikia paminėti, jog iš tiesų gal jau daugelis pamiršo, tačiau teletekstas buvo patogi ir šauni paslauga. Televizijos programa tv ekrane buvo lengvai ir greitai pasiekiama surinkus atitinkamą numerėlį. Turbūt galima teigti, jog ir šiandien ši paslauga būtų populiari, tik gaila, jog daugelis arba apie ją jau pamiršę arba niekada ir nežinojo.